javascript://
Головна » Файли » Мова і читання

Літературне читання. 4 клас. Контрольна робота № 3.
29.11.2017, 19:25

Контрольна робота № 3

Усний переказ прочитаного твору

Прочитай текст.

Мова запахів

Мабуть, мова запахів — найдавніша з усіх «мов». Адже досі нею користуються тварини, які раніше за інших з’явилися на землі.

Пахучими речовинами помічають свої дороги мурахи. Запах швидко вивітрюється. Та коли однією стежкою пересувається багато мурашок, він зберігається протягом усього дня.

Виявлено, що у багатьох мурах певні запахи викликають тривогу. Одні, почувши його, ховаються, інші рятують потомство, треті люто накидаються на ворога.

Трохи інакше використовують мову запахів бджоли. Прилетівши до вулика, бджола-розвідниця виконує характерний танок, який «розповідає», у якому напрямі й на яку відстань треба летіти, щоб знайти їжу. Добре, якщо йдеться про духмяні квіти. Однак якщо йдеться про поставлену лю­диною недалеко від вулика чашечку з цукровим сиропом, такої інформації буде не досить. Тоді бджола-розвідниця власним запахом просочує повітря, навколишні близькі предмети, цукровий сироп. Тепер робочі бджоли швидко й безпомилково знайдуть дорогу до годівниці.

Про небезпеку також можна повідомити мовою запахів.

Бджола після того, як ужалила, не може витягти жало назад, адже воно із зазубринами. Намагаючись його вивіль­нити, комаха розриває собі черевце й гине. При цьому виді­ляє особливу речовину, яка розлючує інших бджіл. Жало, яке залишилося в тілі ужаленої тварини, й далі виділяє «речовину тривоги», тому на ворога накидаються все нові й нові полчища бджіл. На щастя, ця речовина нестійка. Пасічник, якого ужалила бджола, уже через 10-15 хвилин може спокійно підходити до вулика.

Отже, мова запахів дуже важлива в житті тварин.

 

(222 слова)

За В. Сабунаєвим

Запитання до тексту

  1. Чому мова запахів — найдавніша з усіх «мов»?
  2. Як використовують мову запахів мурахи?
  3. Як використовують мову запахів бджоли?
  4. Чому мова запахів дуже важлива в житті тварини?
Категорія: Мова і читання | Додав: Nataliya_K | Теги: контрольна робота, 4 клас, усний переказ, літературне читання
Переглядів: 3593 | Завантажень: 16 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar